Blog

Na czym polega wyważanie elementów wirujących?

Układy mechaniczne zamontowane w wielu maszynach, urządzeniach, a także pojazdach – samochodach, sprzęcie rolniczym i budowlanym zawierają wiele elementów, które rotują z dużą prędkością. Są to zarówno koła jezdne i zamachowe, jak i wszelkiego rodzaju wały oraz wirniki od stosowanych w turbinach po rozmaite pompy. Ich prawidłowe działanie wymaga zachowania osiowości ruchu obrotowego, w przeciwnym razie pojawiają się nadmierne obciążenia poszczególnych podzespołów w tym zwłaszcza łożysk. Sposobem na zaradzenie niekorzystnym zjawiskom jest właściwe wyważenie elementów wirujących. Przekonajmy się, jakie niezbędne czynności wchodzą tu w grę oraz sprawdźmy, w jaki sposób przebiegają.

Czytaj dalej

Co należy wiedzieć o wirnikach generatorów?

Dostarczanie prądu elektrycznego nie zawsze jest możliwe przy wykorzystaniu sieci energetycznej. W wielu przypadkach brak odpowiedniej instalacji lub wysokie wymagania co do parametrów uzyskiwanego napięcia i jego charakterystyki wymaga zastosowania rozwiązania w postaci generatora prądu. Będzie one potrzebny także wówczas, gdy ma stanowić zabezpieczenie na wypadek przerwy w zasilaniu dla np. podtrzymywania napięcia w placówkach medycznych, dużych chłodniach czy zakładach przemysłowych, gdzie niezbędne jest utrzymanie ciągłego ruchu maszyn. Praca takiego sprzętu byłaby jednak niemożliwa, gdyby nie prawidłowo wyważone wirniki generatorów. Przekonajmy się, dlaczego i sprawdźmy, jak działa klasyczny generator napięcia.

Czytaj dalej

Na czym polega zakuwanie przewodów?

Działanie układów hydraulicznych oraz instalacji wykorzystujących sprzężone powietrze wymaga korzystania z węży i przewodów, którymi odpowiednie medium – gaz pod ciśnieniem lub czynnik hydrauliczny – będzie w stanie dotrzeć do urządzenia, gdzie dojdzie do spożytkowania zgromadzonej w nim energii potencjalnej. W przypadku większości systemów ważne będzie nie tylko zapewnienie całkowitej szczelności, ale również zadbanie o to, by poszczególne elementy osprzętu mogły być szybko i łatwo podłączone. W tym celu niezbędne okaże się zakuwanie przewodów pneumatycznych i węży hydraulicznych specjalnymi złączkami. Przekonajmy się, jaka jest rola przewodów i węży oraz sprawdźmy, jak przebiega proces ich zakuwania.

Czytaj dalej

Jak odpowiednio dobrać węże przemysłowe?

Węże przemysłowe to przede wszystkim węże hydrauliczne, które zapewniają transport cieczy w układach. Stanowią zasadnicze elementy układów hydraulicznych. By odpowiednio dobrać węże przemysłowe, musimy poznać dokładnie projekt układu hydraulicznego, jego przyszłe zastosowanie, środowisko pracy. Jest kilka istotnych parametrów doboru węży przemysłowych. W naszym wpisie przyjrzymy się parametrom doboru węży hydraulicznych.

Czytaj dalej

Jaki wybrać zawór bezpieczeństwa?

Prawidłowe działanie układów hydraulicznych wymaga korzystania z odpowiednich elementów sterujących przepływem używanej cieczy hydraulicznej, w tym również takich, które pozwolą na kontrolowanie kierunku i natężenia przepływu oraz ciśnienia czynnika. Funkcje zaworów bezpieczeństwa mogą pełnić różne elementy armatury, w zależności od tego, jakie parametry mają szczególne znaczenie dla trwałości konkretnego urządzenia i utrzymania jego funkcjonalności. Do najczęściej wykorzystywanych należą te, które dbają o zapewnienie właściwego ciśnienia. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Czytaj dalej

Czym są i jak działają siłowniki hydrauliczne?

Siłowniki hydrauliczne, inaczej cylindry hydrauliczne, to silniki hydrostatyczne o ruchu posuwistym. Charakteryzują się prostą konstrukcją i wysoką efektywnością, dlatego też są wykorzystywane w różnych mechanizmach, w sprzętach i maszynach. W naszym wpisie przyjrzymy się bliżej, w jaki sposób działają siłowniki hydrauliczne, jakie są ich rodzaje i gdzie są stosowane.

Czytaj dalej

© Copyright 2016 Mechanix MD | Polityka cookies | Realizacja: PRO-NET