Czym są i jak działają siłowniki hydrauliczne?


Siłowniki hydrauliczne, inaczej cylindry hydrauliczne, to silniki hydrostatyczne o ruchu posuwistym. Charakteryzują się prostą konstrukcją i wysoką efektywnością, dlatego też są wykorzystywane w różnych mechanizmach, w sprzętach i maszynach. W naszym wpisie przyjrzymy się bliżej, w jaki sposób działają siłowniki hydrauliczne, jakie są ich rodzaje i gdzie są stosowane.

Siłowniki hydrauliczne. Silniki z korpusem o kształcie cylindra

Siłowniki hydrauliczne nazywamy inaczej cylindrami hydraulicznymi, ponieważ ich korpus siłownika hydraulicznego ma kształt cylindra. W korpusie siłownika hydraulicznego pracuje element roboczy w formie tłoku, nurnika lub membrany. Najczęściej wykorzystujemy siłowniki hydrauliczne z tłokami, wykonujące ruch prostoliniowy. Pozostałe elementy takich siłowników to prowadnica, tłoczysko, odpowietrznik i pokrywy. Jak działa taki siłownik? W uproszczeniu najlepiej opisać to następująco: olej jest wtłaczany pod ciśnieniem do komory cylindra, ciśnienie oleju naciska na tłok, wymuszając tym samym wysuw tłoczyska. Jak to zrozumieć? Wyobraźmy sobie odwrócony ruch strzykawki, z której wyciskamy ciecz. Tłokiem będzie tu fragment ruchomej części strzykawki, która ma bezpośredni kontakt z cieczą. Tłoczysko to trzon ruchomej części.

Rodzaje siłowników hydraulicznych i przykłady zastosowania

Siłowniki hydrauliczne mogą też przekazywać ruch obrotowy, wahadłowy. Mówimy wówczas o siłownikach hydraulicznych momentowych. Ogólnie dzielimy siłowniki hydrauliczne ze względu na kierunek działania: jednostronnego i dwustronnego. Siłowniki dwustronnego działania dzielimy dalej na te z dwustronnym lub jednostronnym tłoczyskiem oraz siłowniki specjalne, czyli wielokomorowe i wielobiegowe. Siłowniki są stosowane w mechanizmach podnoszących, rozpierających, ciągnących, czy wyginających, głównie w maszynach budowlanych, rolniczych, transportowych itp. To na przykład elementy podnośników hydraulicznych o bardzo dużej mocy, czy koparek. 

Wróć do bloga

© Copyright 2016 Mechanix MD | Polityka cookies | Realizacja: PRO-NET