Gdzie znajdą zastosowanie rotatory hydrauliczne?


Hydraulika siłowa znajduje zastosowania w wielu maszynach i urządzeniach przemysłowych. Najbardziej znane efektory używane w sprzęcie wykorzystującym układy hydrauliczne to siłowniki oraz silniki. Wśród popularnych rozwiązań pozwalających na realizację poszczególnych operacji wykonywanych z zastosowaniem rozmaitych maszyn i urządzeń znajdują się jednak również rotatory hydrauliczne. Przekonajmy się, czym są te elementy i sprawdźmy, w jakich obszarach się ich używa.

Czym jest rotator hydrauliczny?

Rotator hydrauliczny to podzespół nazywany także obrotnicą i używany do zmiany położenia silnie obciążanego elementu roboczego w płaszczyźnie prostopadłej do osi obrotu. Dzięki przepływowi czynnika hydraulicznego może wykonywać obroty w lewo lub w prawo, a jednocześnie jego konstrukcja pozwala na uzyskiwanie wysokiej obciążalności. W zależności od konstrukcji mogą być wykorzystywane tylko jako podzespół obracający się lub dodatkowo obsługujący sterowanie podłączonym elementem roboczym np. otwieranie i zamykanie szczęk chwytaka.

W jakich maszynach korzysta się z rotatorów hydraulicznych?

Rotatory ze względu na swój sposób działania najczęściej znajdują zastosowanie w maszynach i urządzeniach, które służą do przemieszczania różnego rodzaju ładunków. Będą one montowane na zakończeniach ramion koparek w celu zmiany położenia zainstalowanych na nich łyżek, chwytaków oraz szczęk wyburzeniowych. Okażą się również potrzebne we wszelkiego rodzaju dźwigach wykorzystywanych do przeładunku złomu. Stosuje się je również w harwesterach oraz żurawiach służących do transportu drewna. Instaluje się je ponadto w sprzęcie górniczym jak również w inżynieryjnych pojazdach wojskowych. Trafiają też do niektórych paszowozów, a także do popularnych żurawi samochodowych i warsztatowych.

Wróć do bloga

© Copyright 2016 Mechanix MD | Polityka cookies | Realizacja: PRO-NET