Jak działa wyważarka dynamiczna?


Jednym z najczęściej występujących w różnych urządzeniach mechanicznych podzespołów są części wykonujące ruch obrotowy, które poruszają się ze znaczną prędkością. Znajdziemy je w wielu maszynach i urządzeniach stacjonarnych, a także pojazdach, łodziach i jednostkach pływających. Mogą to być wszelkiego rodzaju koła zębate, wirniki, wały, koła zamachowe lub sprzęgła, które są montowane w silnikach spalinowych, elektrycznych, pneumatycznych i hydraulicznych, a ponadto przekładniach, pompach, sprężarkach i generatorach. Ich wspólną cechą jest to, że podczas pracy podlegają dość dużym obciążeniom, które przekładają się na trwałość ich łożyskowania, mocowań oraz powierzchni stykających się z innymi elementami. Wynikają one nie tylko z pojawiającego się tarcia, ale również z nieprawidłowego rozkładu mas, który może zostać wyeliminowany przez dynamiczne wyważenie elementów wirujących. Przekonajmy się, co to oznacza i sprawdźmy, jak przebiega.

Co oznacza niewyważenie elementów wirujących?

Podczas szybkiego ruchu obrotowego jednym z najważniejszych czynników wpływających na powstające obciążenia, a tym samym przyspieszone zużycie całego układu są zakłócenia występujące w postaci braku osiowości rotującej części. Zjawisko to może być spowodowane nieprecyzyjnym montażem lub wadami poszczególnych elementów, a także ich uszkodzeniami albo większymi zabrudzeniami i na ogół powoduje powstawanie znacznych wibracji oraz odkształceń. Bezpośrednią przyczyną jest jednak nieprawidłowy rozkład masy. Może on być związany z tzw. niedoważeniem statycznym, co oznacza przemieszczenie środka masy wobec środka obrotu, które jest związane z różną odległością od niego. Inną możliwością będzie niedoważenie dynamiczne, gdy w grę wchodzi przesunięcie środka masy poza płaszczyznę, w której powinna się odbywać rotacja. Wystąpienie sił skręcających powoduje powstanie większych obciążeń działających na łożysko oraz mocowanie elementu, a w przypadku wielu podzespołów oznacza także przyspieszone zużywanie się części współpracującej z tą, która jest niedoważona.

Jak wyważa się dynamicznie elementy wirujące?

Sposobem na wyważenie elementów wirujących jest umieszczenie na nich masy, która znajdzie się po przeciwległej stronie odchylenia, równoważąc jego oddziaływanie. Kluczowe jest więc odpowiednie określenie położenia środka masy oraz jego przemieszczenia na podstawie występujących sił, co pozwala na wskazanie miejsca, gdzie należy umieścić ciężarek. Przy wyważaniu dynamicznym liczy się nie tylko jego położenie na obwodzie elementu, ale również odległość od optymalnej płaszczyzny ruchu. Siły działające osiowo i promieniowo można określić, korzystając z rolek stykających się z powierzchnią czołową lub boczną przedmiotu.

Wróć do bloga

© Copyright 2016 Mechanix MD | Polityka cookies | Realizacja: PRO-NET