Jak odpowiednio dobrać węże przemysłowe?


Węże przemysłowe to przede wszystkim węże hydrauliczne, które zapewniają transport cieczy w układach. Stanowią zasadnicze elementy układów hydraulicznych. By odpowiednio dobrać węże przemysłowe, musimy poznać dokładnie projekt układu hydraulicznego, jego przyszłe zastosowanie, środowisko pracy. Jest kilka istotnych parametrów doboru węży przemysłowych. W naszym wpisie przyjrzymy się parametrom doboru węży hydraulicznych.

Kryteria doboru węża przemysłowego. Rodzaj medium, ciśnienie, przepływ, średnica

Przy wyborze węża hydraulicznego musimy wiedzieć, jaki dokładnie substancja będzie nim dystrybuowana. Rodzaj medium transportowanego przez wąż to podstawa do określenia, z jakiego materiału może być wykonany wąż. Materiał ma znaczenie także ze względu na temperaturę przepływającego przez wąż medium i temperaturę w całym układzie.

Kolejnym kryterium przy wyborze węża hydraulicznego jest ciśnienie robocze, które w przewodzie nie może być niższe od rzeczywistego ciśnienia w całym układzie. Ciśnienie wiąże się oczywiście z przepływem medium w wężu, ważna jest prędkość przepływu medium. Musimy dobrać wąż o właściwej średnicy wewnątrz i na zewnątrz (drugi parametr również nas interesuje, bo często mamy ograniczoną przestrzeń; wąż nie może być zbyt gruby).

Wybór złączy do węży przemysłowych

Wybierając węże hydrauliczne i inne powinniśmy też pamiętać o złączach. Jest ich sporo, są wykonywane z różnych materiałów, różnią się budową. Mamy np. złącza stalowe (w tym ze stali szlachetnej lub ocynkowane), aluminiowe, mosiężne, z tworzyw sztucznych. To złącza wtykowe, skręcane, z gwintem wewnętrznym lub zewnętrznym itp. Producent złączy wskazuje istotne parametry, jak średnica, rodzaj gwintu i uszczelnienia, ciśnienie robocze, temperatura pracy, przeznaczenie (medium, np. woda i powietrze), a nawet takie parametry jak długość gwintu, rozmiar imbusa, czy rozmiar klucza.

Brzmi skomplikowanie? W praktyce to nie problem, bo pracownicy dystrybutora takich produktów zawsze mogą doradzić przy wyborze odpowiednich elementów.

Wróć do bloga

© Copyright 2016 Mechanix MD | Polityka cookies | Realizacja: PRO-NET