Jaki wybrać zawór bezpieczeństwa?


Prawidłowe działanie układów hydraulicznych wymaga korzystania z odpowiednich elementów sterujących przepływem używanej cieczy hydraulicznej, w tym również takich, które pozwolą na kontrolowanie kierunku i natężenia przepływu oraz ciśnienia czynnika. Funkcje zaworów bezpieczeństwa mogą pełnić różne elementy armatury, w zależności od tego, jakie parametry mają szczególne znaczenie dla trwałości konkretnego urządzenia i utrzymania jego funkcjonalności. Do najczęściej wykorzystywanych należą te, które dbają o zapewnienie właściwego ciśnienia. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Dlaczego zawory bezpieczeństwa są niezbędne? 

Wszystkie układy hydrauliczne wymagają zarówno odpowiedniego przepływu używanego czynnika hydraulicznego, jak i jego właściwego ciśnienia, które ma związek z ilością energii potencjalnej, jaka może zostać zmagazynowana w cieczy, a następnie wykorzystana. W przypadku urządzeń, które muszą radzić sobie z dużymi obciążeniami, ciśnienie w układzie może być dość wysokie, co sprawia, że pojawia się duże ryzyko, iż w razie awarii doprowadzi do trwałego uszkodzenia istotnych elementów roboczych, a także będzie stanowiło zagrożenie dla operatora. Rozwiązaniem eliminującym to niebezpieczeństwo jest stosowanie zaworów bezpieczeństwa, które stanowią niezbędną część wyposażenia niemal każdego układu hydrauliki siłowej.

Jakie są rodzaje i zasada działania zaworów bezpieczeństwa? 

Zawory bezpieczeństwa różnią się od siebie budową oraz poziomem ciśnienia, przy jakim będą reagować. Obie te składowe należy uwzględnić, podejmując decyzję o zakupie konkretnego urządzenia. Działanie zaworów bezpieczeństwa polega na otwarciu przepływu przy wysokim obciążeniu, co doprowadza do sytuacji, w której czynnik hydrauliczny zamiast do odbiornika np. siłownika lub silnika jest kierowany inną drogą, trafiając z powrotem do zbiornika. Zawory bezpieczeństwa są wykonywane jako kulowe, przeponowe, grzybkowe oraz suwakowe, w zależności od zastosowanego mechanizmu. Parametry robocze zależą natomiast od tego, przy jakiej wartości ciśnienia dojdzie do ugięcia sprężyny utrzymującej element zamykający w położeniu roboczym.

Wróć do bloga

© Copyright 2016 Mechanix MD | Polityka cookies | Realizacja: PRO-NET