Na czym polega zakuwanie przewodów?


Działanie układów hydraulicznych oraz instalacji wykorzystujących sprzężone powietrze wymaga korzystania z węży i przewodów, którymi odpowiednie medium – gaz pod ciśnieniem lub czynnik hydrauliczny – będzie w stanie dotrzeć do urządzenia, gdzie dojdzie do spożytkowania zgromadzonej w nim energii potencjalnej. W przypadku większości systemów ważne będzie nie tylko zapewnienie całkowitej szczelności, ale również zadbanie o to, by poszczególne elementy osprzętu mogły być szybko i łatwo podłączone. W tym celu niezbędne okaże się zakuwanie przewodów pneumatycznych i węży hydraulicznych specjalnymi złączkami. Przekonajmy się, jaka jest rola przewodów i węży oraz sprawdźmy, jak przebiega proces ich zakuwania.

Dlaczego zakuwanie przewodów i węży jest ważne?

W instalacjach pneumatycznych oraz układach hydrauliki siłowej można korzystać z systemów sztywnych rurek, które są podłączane do poszczególnych urządzeń. Takie rozwiązania będą jednak stwarzały problemy tam, gdzie w grę wchodzi powstawanie drgań, ponieważ mogą one doprowadzić do utraty szczelności. Nie będą również sprawdzały się w miejscach, gdzie są zamontowane podzespoły pozostające w ruchu oraz wówczas, jeżeli sprzęt musi dawać możliwość swobodnego przemieszczania np. podczas używania narzędzi pneumatycznych lub hydraulicznych. Sposobem na takie ograniczenia jest instalowanie przewodów i węży z materiałów elastycznych. Zapewniają one wysoką gładkość wewnątrz, dzięki czemu nie zakłócają przepływu, a za sprawą specjalnych wzmocnień są wytrzymałe na zginanie oraz różne czynniki zewnętrze. Konieczne będzie jednak umieszczenie na ich końcach odpowiednich złączek.

Jak przebiega zakuwanie przewodów i węży?

Proces zakuwania przewodów pneumatycznych oraz węży hydraulicznych oznacza zamontowanie na ich końcach odpowiednio dobranej złączki. Na zewnętrznej części przewodu lub węża osadzana jest tuleja zaciskowa, tzw. zakuwka. Wewnątrz umieszcza się korpus złączki. Całość, a więc tuleję z wężem i złączką, zaciska się przy pomocy prasy. Elastomer użyty do produkcji węża lub przewodu ulega częściowemu odkształceniu, zapewniając szczelność i wytrzymałość.

Wróć do bloga

© Copyright 2016 Mechanix MD | Polityka cookies | Realizacja: PRO-NET