Poznaj rodzaje złączek hydraulicznych


Układy hydrauliki siłowej są stosowane tam, gdzie zachodzi potrzeba wykorzystania energii potencjalnej zgromadzonej w używanym czynniku z uwagi na konieczność oddziaływania ze znaczną siłą, uzyskania wysokiej precyzji działania albo osiągnięcia niezwykle wydajnego tłumienia drgań. Możliwość pracy sprzętu tego typu jest jednak uzależniona nie tylko od podstawowych komponentów, ale także od niezbędnego osprzętu, jakim są złączki hydrauliczne. Przekonajmy się, dlaczego hydraulika siłowa nie może bez nich pracować i sprawdźmy, jakie są ich rodzaje.

Dlaczego złączki hydrauliczne są niezbędne?

Prawidłowe działanie urządzeń hydrauliki siłowej jest uzależnione od zachowania szczelności połączeń między poszczególnymi ich komponentami. Wycieki są nie tylko zagrożeniem dla środowiska, ale też obniżają sprawność układu i zwiększają ryzyko zanieczyszczenia czynnika i przyspieszonego zużycia konkretnych podzespołów. Dla ułatwienia podłączania i odłączania konkretnych elementów niezbędne okażą się części, którymi szybko da się złączyć dwa przewody.

Jakie są rodzaje złączek hydraulicznych?

Złączki hydrauliczne mogą być używane do wykonania instalacji wymagających połączeń sztywnych, stosowanych tam, gdzie poszczególne elementy nie zmieniają pozycji względem siebie i giętkich, używanych tam, gdzie podzespoły mogą być w ruchu. W pierwszym przypadku elementy przewodów są łączone za sprawą gniazda umieszczonego w elemencie i nagwintowanej końcówki przewodu. Złącza gwintowane zakuwane na elastycznych przewodach są w użyciu także przy połączeniach giętkich. W razie, gdy konieczne okaże się częste podłączania i odłączanie instalacji z reguły stosowane są szybkozłączki do hydrauliki siłowej. Zwykle pracują one w systemie wtykowym np. typu push-pull, a niekiedy są nagwintowane.

Wróć do bloga

© Copyright 2016 Mechanix MD | Polityka cookies | Realizacja: PRO-NET